Molnupirawir – lek przeciwwirusowy w leczeniu COVID-19

lek na koronawirusa

Wybuch pandemii COVID-19 był wydarzeniem, które na zawsze odmieniło losy świata. Medycyna w bardzo szybkim tempie została zmuszona do poszukiwania skutecznych sposobów na przeciwdziałanie niebezpiecznemu wirusowi. W listopadzie ubiegłego roku pojawiła się informacja, że lek zwany molnupirwirem może okazać się wyjątkowo skutecznym środkiem farmakologicznym dla osób chorych.

Czym jest molnupirawir i jak działa?

Mianem molnupirawiru określa się nowatorski środek farmakologiczny o działaniu antywirusowym, który znalazł zastosowanie w walce z koronawirusem. Preparat zaliczany jest do grona tzw. proleków. Jego działanie opiera się na upośledzeniu procesu replikacji materiału genetycznego (RNA) wirusa SARS-CoV-2. Podanie molnupiraviru sprawia, że preparat jest przekształcany w ustroju do rybonukleozydu będącego elementem budulcowym nici wirusowego RNA. Podobieństwo proleku do komponentów materiału genetycznego chorobotwórczego drobnoustroju sprawia, że enzym powiela genom RNA z wbudowanymi cząsteczkami leku.

Kolejne, wadliwe mutacje genetyczne wirusa sprawiają, że kolejne procesy replikacyjne skutkują jego śmiercią. To z kolei pozwala na zahamowanie procesu namnażania nowych wirionów, a pacjenci znacznie łagodniej przechodzą przebieg infekcji koronawirusem. Ponadto prolekowi przypisuje się wysoką skuteczność w skróceniu czasu hospitalizacji i znaczącego ograniczenia ryzyka zgonu z powodu choroby.

Jak wygląda leczenie molnupirawirem?

Molnupirawir jest obecnie dostępny na rynku pod nazwą Lagevrio. Produkt występuje w postaci niewielkich tabletek – kuracja lekiem trwa 5 dni. Pacjenci każdego dnia muszą przyjmować 8 tabletek dziennie, które rozdziela się na 2 dawki. Atrakcyjna forma umożliwia uniknięcie hospitalizacji i pozwala przeprowadzić leczenie w domowych warunkach, gdyż dotychczasowe preparaty na koronawirusa były stosowane w formie wlewów lub zastrzyków.

Stosowanie molnupiraviru można wdrożyć nie później niż 5 dni po wystąpieniu pierwszych symptomów COVID-19. Użycie leku jest rekomendowane pacjentom z łagodną postacią choroby. Niemniej jednak osoby z umiarkowaną infekcją koronawirusem i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka (np. cukrzyca, otyłość, choroby serca lub wiek ponad 60 lat) również mogą sięgnąć po Lagevrio.

Czy molnupirawir jest ogólnodostępny?

Na ten moment nie. Póki co jedynie Wielka Brytania umożliwia bezproblemowy dostęp do Lagevrio – zakupu mogą dokonać wyłącznie pełnoletni pacjenci. Mieszkańcy Europy i Stanów Zjednoczonych wciąż oczekują na pozytywną decyzję w związku z dopuszczeniem molnupirawiru do obrotu. Póki co amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejska Agencja Leków (EMA) wydały wyłącznie rekomendację do jego stosowania, co pozwoliło niektórym krajom (m.in. Polsce) zakontraktować lek i uzyskać go w momencie, gdy zostanie wprowadzony do powszechnej sprzedaży na rynku farmaceutycznym. Pozostaje czekać, aż nowy preparat usprawni walkę z koronawirusem i być może znacząco obniży odsetek osób spędzających czas infekcji w szpitalach.

 

Bibliografia:

  1.  Imran M., et al. „Discovery, development, and patent trends on Molnupiravir: A prospective oral tratment for COVID-19.” Molecules 2021, 26(19): 5795.
  2.  Kabinger F., et al. „Mechanism of molnupiravir-induced SARS-CoV-2 mutagenesis.” Nature structural & molecular biology 2021, 28(9): 740-746.
  3. https://pl.thesocialmedwork.com/blog/molnupiravir-information
  4.  https://pharmaceutical-journal.com/article/news/game-changing-covid-19-antiviral-drug-gets-approval-in-uk-for-at-risk-patients