Leki przeciwwirusowe o działanie na wirusa SARS-CoV -2

leki przeciwwirusowe na koronawirusa

Obecnie w Polsce mamy dostęp do dwóch leków przeciwwirusowych o działaniu na wirusa COVID-19. Do obydwu preparatów mają dostęp przychodnie POZ i szpitale, które na podstawie zapotrzebowania otrzymują je z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Leki te to Paxlovid oraz Lagevrio.

Paxlovid – doustny lek przeciwko COVID, wyprodukowany przez koncern farmaceutyczny Pfizer. Został on dopuszczony do obrotu we wszystkich państwach UE na podstawie pozwolenia wydanego przez Komisję Europejską (tzw. procedura centralna).

 

Stosowanie preparatu Paxlovid zaleca się u osób dorosłych, chorujących na Covid-19, którzy nie wymagają hospitalizacji i podawania tlenu, lecz u których występuje ryzyko rozwoju ciężkiej formy tej choroby.

 

Dawkowanie leku Paxlovid

 

Paxlovid zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwwirusowym: nirmatrelwir i ritonawir. Opakowanie preparatu Paxlovid zawiera 20 tabletek nirmatrelwiru w dawce 150 mg (substancji hamującej replikację wirusa) oraz 10 tabletek ritonawiru w dawce 100 mg (substancji przedłużającej działanie głównego środka). Kuracja lekiem Paxlovid polega na przyjmowaniu trzech tabletek dwa razy dziennie (po dwie tabletki nirmatrelwiru i jedną ritonawiru) co 12 godzin, przez pięć dni.

 

Badania kliniczne leku Paxlovid przeprowadzone były na grupie ponad 1200 pacjentów, u których występował minimum jeden czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. POChP, podeszły wiek). Badania pokazały, że lek ten, jak wszystkie preparaty przeciwwirusowe, wykazuje skuteczność w przypadku zastosowania go w początkowym stadium choroby, a dokładniej – w jak najkrótszym czasie od rozpoznania COVID-19 i w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

 

Przeciwwskazania

 

Lek Paxlovid nie może być stosowany u pacjentów z poważną dysfunkcją nerek lub wątroby, nie zaleca się też podawania go kobietom w ciąży. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi odnotowanymi podczas leczenia Paxlovidem były zaburzenia smaku, biegunka i torsje.

 

Lagevrio (Molnupirawir) – doustny preparat produkcji koncernu Merck. Dopuszczony został do obrotu w Wielkiej Brytanii, jednak ze względu na pozytywną rekomencdację Europejskiej Agencji Leków (EMA) , Minister Zdrowia podjął działania, które mają zapewnić dostępności leku dla pacjentów leczonych w Polsce.

 

Dawkowanie leku Lagevrio

 

Mechanizm działania molnupirawiru polega na hamowaniu replikacji wirusa COVID-19 poprzez wpływ na wirusowe białko, odpowiadające za jego namnażanie. Zalecone stosowanie leku to 2 razy dziennie po 4 tabletki (1 tabletka zawiera 200 mg molnupiwarawiru) przez okres 5 dni. Warto dodać, że omawiany preparat jest prolekiem – przekształca się on w substancję leczniczą pod wpływem przemian metabolicznych, jakie zachodzą w organizmie po zażyciu tabletek.

 

Badania kliniczne prowadzone przez firmę Merck wykazały, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonów pacjentów o 30 procent. Największa skuteczność preparatu osiągana jest u pacjentów, będących w początkowej fazie choroby, w ciągu 5 dni od wystapienia objawów. Istotnym jest fakt, iż molnupirawir podany po okresie 5 dni od wystąpienia objawów (czyli w momencie, gdy istnieje już ryzyko zmian narządowych w wyniku infekcji COVID) nie wykazuje skuteczności.

 

Przeciwwskazania

 

Molnupirawir nie jest zalecany kobietom w ciąży. Najczęstsze objawy niepożądane opisane u pacjentów w czasie badań klinicznych nad molnupirawirem obejmowały: biegunkę, nudności, zawroty i bóle głowy.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-produktu-leczniczego-lagevrio-molnupiravir

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/paxlovid-epar-product-information_pl.pdf

https://www.gov.pl/web/zdrowie/pozwolenie-na-dopuszczenie-do-obrotu1

https://www.termedia.pl/koronawirus/FDA-zatwierdzila-Paxlovid-jako-pierwszy-doustny-lek-na-COVID-19,44974.html

http://www.chpl.com.pl/ema-rekomendacje-ws-stosowania-paxlovidu-doustnego-leku-na-covid-19,3115,artykul.html

https://healthcaremarketexperts.com/aktualnosci/paxlovid-lek/

https://enel.pl/enelzdrowie/koronawirus/molnupiravir-czy-jego-wynalezienie-bedzie-przelomem-w-leczeniu-covid-19